Skip to content

Ajurwedyjskie zalecenia i przeciwwskazania dla kobiet w ciąży.

Ciąża to czas pięknych 9 miesięcy, które możesz spędzić w wyjątkowy sposób. Pozwól się rozpieszczać i korzystaj z przywilejów, ale pamiętaj również o rzeczach, które nie są wskazane dla kobiet w tym stanie. Od teraz jesteś odpowiedzialna za dwoje!

Na co według Ajurwedy, znanej i cenionej na całym świecie starożytnej medycyny indyjskiej, kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę, a czego powinny unikać? Przeczytajcie kilka najciekawszych i najważniejszych punktów wybranych przez naszą lekarz ajurwedyjską. Niektóre z nich mogą Cię naprawdę zaskoczyć!

Kobieta w ciąży pragnąca zdrowego potomstwa powinna unikać wszelkich niesprzyjających jej potraw i aktywności. Powinna się chronić i podnosić na duchu przez dobre postępowanie.

• Zalecana jest codzienna kąpiel oraz masowanie ciała środkami chłodzącymi bogatymi w piżmo i kamforę. Starożytni uważali wodę za źródło istnienia. Woda karmi i oczyszcza, stanowi więc niejako źródło boskości.

• W diecie, o której szczegółowo pisaliśmy w naszym artykule https://supermama.expert/2022/10/07/jak-powinna-wygladac-dieta-w-ciazy-wedlug-ajurwedy/, powinny znajdować się mleko, masło ghee oraz żywność, która jest naturalnie chłodna i słodka.

• Masowanie ciała to niezwykle ważny element codziennej rutyny, który rozluźni spięte mięśnie, zadba o jędrność skóry, a także o prawidłowy przepływ krwi i limfy w organizmie, co pomaga w usuwaniu toksyn. Automasaż Abhyanga, czyli masaż ciepłym olejkiem, jest wskazany od piątego miesiąca ciąży.

• Niektóre lecznicze olejki ziołowe mogą być wmasowywane w skórę brzucha od 7 miesiąca ciąży, aby zapobiec powstawaniu rozstępów. Piersi i brzuch należy masować pastą z chandana (Santalumalbum Linn.), mrinala (łodyga lotosu) lub haridra (Curcumalonga Linn.)
• W 9 miesiącu ciąży kobiety otrzymują lewatywę przygotowaną z substancji o słodkich właściwościach, a jej drogi rodne nawilżane są olejem leczniczym w celu ułatwienia „wyjścia na świat” maleństwu.

Jeśli kobieta przestrzega określonego schematu żywieniowego i stosuje środki terapeutyczne, o których mowa powyżej przez cały okres ciąży cały jej obszar rozrodczy ciała – w tym macica, talia, boki miednicy i plecy – stają się miękkie w czasie porodu, Vata funkcjonuje normalnie, mocz i stolec przebiegają płynnie, skóra i paznokcie stają się miękkie, poprawia się stan jej skóry, a kobieta rodzi dziecko bez wysiłku.

Garbhopaghatakara bhava, czyli co wypisać ze swojego menu na czas ciąży:

• Nadmiernie ciężkie do strawienia, gorące i ostre substancje
• Substancje odurzające
• Nadmierne ilości mięsa
• Wyschnięte, czerstwe, zgniłe i mokre jedzenie
• Rośliny strączkowe, produkty spożywcze powodujące zgagę, substancje ciężkostrawne lub kwaśne, jadalna bulwa zwana suraną (Amorphophallus), gorące mleko, czosnek i cebula.

Czynniki, które mogą wpłynąć na nieprawidłowy rozwój dziecka:

• Uprawianie sportów ekstremalnych lub czynności, podczas których łatwo można doznać urazu ciała.
• Spożywanie ostrych lub bardzo gorących potraw lub jedzenie zbyt mało.
• Spanie i zbyt częste leżenie na plecach. Ta pozycja może powodować owinięcie się pępowiny wokół szyi dziecka.
• I na koniec największy wróg kobiety w ciąży – stres. Powoduje on nadaktywność impulsów przekazywanych przez synopsy w ciele kobiety, co ma bezpośredni wpływ na dziecko i może powodować różnego rodzaju choroby. Kobiecie w ciąży nie wolno jest wdawać się w sytuacje powodujące napięcie, złość i strach, bo te emocje mogę przenieść się na dziecko.

Czy w czasie ciąży można uprawiać seks?

Zbliżenia intymne są jak najbardziej zalecane. Wpływają na lepsze ukrwienie narządów płciowych, przez co mięśnie stają się bardziej elastyczne i lepiej przygotowane do porodu. Odgrywają również dużą rolę dla emocji partnerów, wzmacniają poczucie bliskości, pewności siebie i poprawiają samopoczucie. U kobiet, które współżyją regularnie często obserwuje się zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Istnieje tylko kilka przeciwwskazań do aktywności seksualnej. O każdym z nich kobieta powinna zostać poinformowana przez swojego lekarza prowadzącego.

Podsumowując, kobieta w ciąży prowadząca niezdrowy tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń podczas ciąży, przy porodzie, a nawet w kolejnych etapach życia dziecka. Lepiej skupić się na swoich zachciankach i pragnieniach, gdyż radość z nich pochodząca przenosi się na płód i buduje w nim pozytywne uczucia.

Nie przegap naszych niesamowitych ofert!

Zapisz się już dziś i odbierz prezent powitalny.