Skip to content

ABHYANGA: AJURWEDYJSKI MASAŻ OLEJKAMI DLA ZDROWIA I RÓWNOWAGI

Abhyanga to starożytna technika masażu relaksacyjnego wywodząca się z Ajurwedy, w której wykorzystuje się ciepły olejek leczniczy, który działa korzystnie na umysł, ciało, ducha i układ odpornościowy. Masaż Abhyanga może pomóc Twojemu ciału pozbyć się toksyn nagromadzonych w organizmie w chaotycznym pędzie codziennego życia.
W ajurwedyjskim masażu Abhyanga na całe ciało nakładana jest duża ilość ciepłego oleju w połączeniu z ruchami masującymi zgodnie z kierunkiem ruchu krwi tętniczej. Jak wspominają ajurwedyjskie teksty Brhat Trayi i Laghutraji, masaż Abhyanga jest częścią codziennych praktyk, których należy przestrzegać, aby zachować dobre samopoczucie i dobre zdrowie. Działa również jako wstęp do terapii Panchakarma – pięciostopniowej metody oczyszczania i eliminacji, która intensywnie odtruwa organizm.
Długotrwała praktyka Abhyanga może przynieść wiele korzyści, o których mowa poniżej.

Korzyści z masażu Abhyanga

Odprężające
Ajurweda mówi, że stres wywierany na umysł i ciało jest główną przyczyną problemów w różnych sferach naszego życia, czy to na poziomie fizycznym, w relacjach osobistych, czy problemach ekonomicznych i duchowych.
Według Ajurwedy umysł i ciało odzwierciedlają się nawzajem. Źródła wszystkich naszych stresów i lęków psychologicznych tkwią głęboko w umyśle, a to z kolei znajduje odzwierciedlenie również w ciele fizycznym. Dzięki masażowi Abhyanga w połączeniu z innymi metodami Ajurwedy, stres może zostać złagodzony w układzie nerwowym, jednocześnie promując relaksację całego ciała. Jest to doskonały sposób na zresetowanie równowagi psychicznej i fizycznych biorytmów.

Pomaga utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi
Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności nerek w późniejszych etapach życia. Ponieważ jest to stan związany ze stresem i stylem życia, skuteczne leczenie nadciśnienia zależy od holistycznego podejścia do leczenia. Włączając w to Ajurwedę, Jogę i Abhyangę.
Olejki lecznicze używane do masażu są również dobierane na podstawie ich składu. Inny zabieg Ajurwedy, który można wykonywać w połączeniu z masażem Abhyanga w celu eliminacji problemu już u źródła, to Sirodhara czy Udwarthana. Terapie te mogą zdziałać cuda dla organizmu, pomagając w utrzymaniu prawidłowego krążenia krwi i rozszerzeniu naczyń, zmniejszając w ten sposób opór w tętnicach i poprawiając ciśnienie krwi.

Poprawia stan i zdrowie skóry
Posiadanie zdrowej i pięknej skóry to nie tylko kwestia estetyczna. Teksty ajurwedyjskie zawsze kojarzyły promienną skórę jako przejaw dobrego samopoczucia i zdrowia. Starożytna tradycja masażu olejkiem Abhyanga to intensywny proces detoksykacji, który jest niezbędny dla zdrowia skóry. Ciepły olejek dociera w głąb skóry i tkanek i odżywia ją. Oczyszcza również gruczoły potowe, nawilża i uzupełnia tkanki, jednocześnie wspierając prawidłowe krążenie krwi. Co więcej, wśród właściwości masażu Abhyanga wymienia się również:

  • poprawę ukrwienia skóry
  • spłycenie zmarszczek, blizn i cellulitu
  • zmniejszenie przebarwień
  • poprawa gładkości i miękkości skóry

Codzienna praktyka Abhyanga ożywia emocjonalne i duchowe aspekty jaźni oraz zapobiega stresowi i zaburzeniom emocjonalnym, które powodują niekorzystne skutki dla skóry i zdrowia.

Zmniejsza ból i sztywność mięśni
Według Ajurwedy, głównym powodem wszelkiego rodzaju bólu jest nasilenie Vata w ciele. Powoduje to nadwrażliwość prowadzącą do bólu i tkliwości mięśni. Masaż Abhyanga jest skuteczny w leczeniu stanów związanych z bólem mięśni, ponieważ łagodzi zaostrzoną Vata oraz usuwa z organizmu ama (toksyny) i strotorodha (zablokowanie kanałów krążenia). Kolejną korzyścią, jaką oferuje Abhyanga, jest lepsza elastyczność i mobilność mięśni i stawów.

Wspomaga drenaż limfatyczny
Układ limfatyczny organizmu składa się z sieci tkanek i narządów, które dystrybuują płyn limfatyczny po całym ciele. Czasami, z powodu zabiegu chirurgicznego lub stanu zdrowia, płyn w układzie limfatycznym może gromadzić się i prowadzić do obrzęku lub obrzęku limfatycznego. W zabiegu Abhyanga aplikacja ciepłego olejku ziołowego odbywa się w rytmicznym przepływie w kierunku naturalnego krążenia płynów limfatycznych. Ponieważ układ limfatyczny naturalnie odtruwa organizm, zbierając toksyny i filtrując je z organizmu, masaż całego ciała Abhyanga z leczniczymi olejkami jest dopełnieniem naturalnego drenażu limfatycznego, zapewniając skuteczniejszy i przyjemniejszy detoks i oczyszczanie z toksyn.

 

Nie przegap naszych niesamowitych ofert!

Zapisz się już dziś i odbierz prezent powitalny.