Skip to content

Znajdujące się rzeźby 3 małp w sanktuarium Toshogu to nie tylko popularna atrakcja turystyczna, ale również inspiracja i ciekawostka filozofii Wschodu. Przesłanie historii jest proste i skłaniające do refleksji: “nie słuchaj tego, co prowadzi cię do zła”, “nie traktuj złego zachowania jako czegoś naturalnego” i “nie mów źle bez konkretnego powodu”.
Historia o 3 mądrych małpach przedstawia Kikazaru – małpę, która nie słyszy, Iwazaru – małpę, która nie mówi i Mizaru – małpę, która nie widzi. Według legendy, bogowie wysłali te 3 niezwykłe stworzenia, by obserwowali ludzi na ziemii, a następnie opowiedziały im o nich. Każda z nich miała dwie cnoty i jedną wadę.

• Kikazaru, niesłysząca małpa, obserwowała każdego, kto popełnił złe uczynki. Później przekazywała je niewidomej małpie głosem.
• W kolejności była Mizaru, niewidoma małpa, przekazywała wiadomości głuchej małpy małpce, Iwazaru.
• Iwazaru więc była tą, która otrzymywała wiadomości od niewidomej małpy. To ona decydowała o karach dla ludzi i pilnowała, by zostały one wypełnione przez bogów.

W tej niedługiej historii kryje się ogromne przesłanie. Zastanówmy się, czy to, co chcemy powiedzieć, jest ważne, bądźmy ostrożni w tym, co mówimy. Unikajmy słuchania wszystkiego, co może nakłonić nas do złych uczynków. Nigdy nie postrzegajmy zła jako czegoś naturalnego. Bo człowiek rodzi się z natury dobry. Bądźmy wdzięczni za dobro i ludzi, którzy sprawiają, że każdego dnia stajemy się lepsi.
Dzięki tym 3 prostym radom możemy zyskać spokój i szczęście.

 

Nie przegap naszych niesamowitych ofert!

Zapisz się już dziś i odbierz prezent powitalny.