Ajurweda ma za sobą długą tradycję, wywodzącą się prawdopodobnie z Indii około 3000 lat temu. Dziś pozostaje ulubioną formą opieki zdrowotnej w dużej części świata wschodniego, zwłaszcza w Indiach, gdzie duży procent populacji korzysta wyłącznie z tego systemu lub w połączeniu z nowoczesną medycyną. Generalnie Ajurweda pomaga ludziom na dwa sposoby, czyli zarówno w aspekcie wellness/profilaktycznym, jak i leczniczym. Składnik profilaktyczny przywiązuje większą wagę do zachowania zdrowia organizmu pomimo zmian, jakie zachodzą wraz z wiekiem. Odbywa się to poprzez przestrzeganie ścisłego kodeksu higieny osobistej i społecznej, w tym diety, ćwiczeń, codziennych reżimów itp. Aspekt leczniczy polega na leczeniu dolegliwości za pomocą leków ziołowych, określonych diet, fizjoterapii, takiej jak różnego rodzaju masaże i inne procedury detoksykacyjne.

Ajurweda jest nauką spersonalizowaną, więc nawet jeśli ma charakter profilaktyczny lub terapeutyczny, zawsze jest dostosowana do osobistych wymagań każdego pacjenta. Konsultację z lekarzem ajurwedyjskim należy traktować jako pierwszy krok do zdiagnozowania tego, gdzie leży problem i tego, co jest dobre dla Twojego zdrowia.

Jak wygląda konsultacja ajurwedyjska?

Wstępna konsultacja z lekarzem ajurwedyjskim obejmuje szczegółowy opis Twojej historii zdrowia, obecnych zaburzeń lub problemów zdrowotnych, a także ocenę stanu Twojego umysłu i ciała.

Podczas konsultacji dowiesz się o najważniejszych zasadach Ajurwedy, w szczególności tych, które dotyczą Twojej konkretnej kondycji i potrzeb.

Następnie pomagam pacjentowi stworzyć spersonalizowany plan, który zawiera wskazówki dotyczące diety ajurwedyjskiej, codziennej rutyny i zmiany stylu życia, spersonalizowane techniki oddechowe, ćwiczenia i wiele więcej. Może być tak, że zalecę również określone zabiegi i terapie, a także w razie potrzeby oczyszczanie i detoks.

Organiczne, naturalne i dobrze dobrane zioła mogą wesprzeć poprawę równowagi fizycznej i/lub psychicznej. Ich dobór zależy od wieku, płci, środowiska i dominującej konstytucji.

Kiedy odwiedzasz praktyka Ajurwedy, musisz być przygotowany na szczerą rozmowę o sobie. Ponieważ Ajurweda kładzie nacisk na równowagę we wszystkich obszarach Twojego życia, wyszkolony lekarz nie tylko zbada twoje ciało, ale również przeprowadzi obszerny wywiad medyczny, zada również pytania dotyczące codziennej diety, zawodu i warunków pracy, rutyny ćwiczeń, związków i zdrowia psychicznego.

Tak szczegółowa konsultacja pomaga lekarzowi zidentyfikować kluczowe objawy i potencjalne przyczyny braku równowagi oraz określić odpowiednie opcje leczenia.

Jak przebiega diagnoza i wybór sposobu leczenia?

Większość ludzi z Zachodu jest zaznajomiona z wizytą u lekarza, do którego udaje się, gdy czuje się chora. Lekarz diagnozuje chorobę i określa, które patogeny (takie jak bakterie lub wirusy) ją spowodowały. Leczenie jest następnie ukierunkowane na wybór techniki zwalczania tych patogenów. Te same leki, procedury i dawki są zazwyczaj przepisywane osobom walczącym z tą samą chorobą.

Diagnoza ajurwedyjska i późniejsze terapie różnią się od tego zachodniego procesu tym, że diagnoza jest dokonywana nie tylko na poziomie choroby (tzw. roga), ale także na poziomie pacjenta (tzw. rogi). Wyczerpujące badanie pomaga praktykowi Ajurwedy nie tylko zdiagnozować zaburzenie, ale także zindywidualizować lub dostosować leczenie do każdego pacjenta.

Aby postawić diagnozę, praktyk Ajurwedy używa metody zwanej rogi-roga pareeksha, która łączy analizę choroby z dogłębnym badaniem każdej osoby.

Bierze się pod uwagę całego człowieka, wierząc, że ludzie mają w sobie energię niezbędną do przywrócenia ciała do zdrowego lub zrównoważonego stanu.

Zamiast więc skupiać się na samym wyleczeniu choroby, praktyk Ajurwedy koncentruje się na technikach, które wzmocnią zdrowe elementy tkwiące w każdym ciele, co z kolei pomoże jednostce wyzdrowieć. Leczenie i leki są istotną częścią tego procesu, ale działają jedynie po to, aby wspierać samonaprawę organizmu, a nie ją powodować.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące przebiegu konsultacji ajurwedyjskiej w Prana Spa – zapraszamy do kontaktu.

Dostępne opcje:

1,5h250 zł /os.
2h300 zł /os.

Kup teraz on-line

Aby ułatwić Ci to zadanie proponujemy zakup Voucherów Upominkowych za pośrednictwem naszego sklepu internetowego, płacąc wygodnie poprzez szybki przelew lub kartą. Jeśli zależy Ci na czasie możemy wysłać również voucher elektroniczny, w chwili otrzymania informacji o dokonanej płatności.

Wyczyść
SKU: Brak danych