Skip to content

Ajurweda proponuje kilka bardzo praktycznych rozwiązań dla utrzymania zdrowej wydajności organizmu w ramach codziennej rutyny. W Ajurwedzie automasaż jest zestawiony na równi z prawidłowym odżywianiem, ćwiczeniami i snem.
Przeczytaj ten artukuł do końca, aby zrozumieć, w jaki sposób ajurwedyjska rutyna samoopieki (czy też automasażu) „Abhyanga” redefiniuje pojęcie pozytywnego zdrowia i nadaje mu nowy wymiar.

Abhyanga – najlepszy wybór do codziennego automasażu

Nakładanie olejku na skórę, po którym następuje masaż w określonym kierunku, znane jest w ajurwedzie jako Abhyanga. W codziennej rutynie zalecana jest do utrzymania sprawności fizycznej, a sam masaż ma bardzo dużo pozytywnych właściwości.
Masaż w określonym kierunku poprawia krążenie krwi, dzięki czemu zmniejsza ból, ułatwia usuwanie toksyn z tkanek, łagodzi zmęczenie fizyczne i psychiczne, poprawia pracę układu mięśniowo-szkieletowego, usuwa sztywność i ociężałość ciała oraz daje naszemu ciału uczucie lekkości. Ponadto, wspomaga rozwój zdrowego ciała, pomaga w kształtowaniu sylwetki, redukuje masę ciała oraz tkankę tłuszczową.

Udowodniono naukowo, że masaż zwiększa liczbę białych krwinek i przeciwciała, które zapewniają większą odporność na choroby.

Jak często?

Ajurweda mówi, że Abhyanga powinna być wykonywana codziennie. Jeśli jednak nie mamy na to czasu lub energii na całe ciało pomasujmy głowę, uszy i stopy, aby wspierać swoje zdrowie. Pamiętajmy, że podeszwy stóp posiadają punkty Marma, które pobudzają nasze zmyły. Dzięki temu codzienny masaż stóp nie tylko zmniejszy stres związany z dosłownie “noszeniem nas” przez cały dzień, ale także poprawi nasze widzenie i na dłuższą metę da jasność wszystkim zmysłom.

Czym masować?

To Tila Taila (czyli olej sezamowy) jest uważana za najlepszy olej w Ajurwedzie. Nie tylko równoważy wszystkie 3 dosze, ale też doskonale odżywia ciało. Olej sezamowy jest wielonienasyconym tłuszczem i zawiera niezwykle duże ilości kwasu linolowego, który jest silnym środkiem przeciwzapalnym. Ajurweda zaleca, aby chronić siebie i organizm przed chłodem, szczególnie w okresie późnej jesieni i zimy. Masaż Abhyanga jest jest tu idealnym rozwiązaniem, gdyż pomaga utrzymać ciepło ciała.
Skorzystaj z porady lekarza ajurwedyjskiego, aby sprawdzić, który olej ajurwedyjski jest najlepszy, jeśli masz jakieś niepożądane objawy.

Taila używana do Abhyanga odżywia tkanki, dodaje siły i zwiększa Agni (ogień trawienny). Teoretycznie skóra posiada siedem warstw, które są odżywiane kolejno do wewnątrz ciała. A zatem czas masażu Abhyanga zależy od tego, jakie warstwy skóry chcemy pobudzić i odżywić. W codziennej rutynie wystarczy 10 minut, ale w przypadku stanu chorobowego potrzeba od 30 do 60 minut Abhyanga. U osób z różnymi schorzeniami, do masażu preferowane są olejki lecznicze.

Praktykowana w dzisiejszych czasach Abhyanga kieruje się jedną zasadą, a chodzi w niej o zwiększenie krążenia płynu życiowego, a także stymulacji układu nerwowego w celu zapewnienia efektu kojącego i relaksującego. Wszystkie korzyści płynące z Abhyanga są bezpośrednio lub pośrednio związane ze stymulacją autonomicznego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego.

 

Nie przegap naszych niesamowitych ofert!

Zapisz się już dziś i odbierz prezent powitalny.